تبلیغات
هر كس فكرش به جایى نرسد و راه تدبیر بر او بسته شود، كلیدش مداراست. امام حسین علیه السلام صالحین مسجدالزهرا (سلام الله علیها) باباكوهی - تپه جاویدی و راز اشلو
صالحین مسجدالزهرا (سلام الله علیها) باباكوهی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمدصالح روزبه
نظرسنجی
كدام یك از موضوعات زیر جهت بحث و تبادل نظر در حلقه های "دی ماه" را پیشنهاد می دهید؟

تپه جاویدی و راز اشلو
خاطرات تنها شهید و فرمانده ای که حضرت امام خمینی (ره) پیشانی او را بوسیده است


معرفی کتاب شهدای استان فارس
تپه جاویدی و راز اشلو
این کتاب روایت زندگی تنها شهیدی است که امام خمینی پیشانی او را بوسید.رمانی است پیرامون زندگی شهید مرتضی جاویدی. این رمان روایتی ساده، روان و دل‌نشین است از زندگی این شهید طی سال‌های 1357 تا 1365. اکبر صحرایی نویسنده کتاب تمام تلاش خود را بکار برده تا با شیوه‌ای نو در مسیر زندگی‌نامه نویسی، رمانی جذاب و خواندنی بیافریند.
ین کتاب روایت زندگی تنها شهیدی است که امام خمینی پیشانی او را بوسید.رمانی است پیرامون زندگی شهید مرتضی جاویدی. این رمان روایتی ساده، روان و دل‌نشین است از زندگی این شهید طی سال‌های 1357 تا 1365. اکبر صحرایی نویسنده کتاب تمام تلاش خود را بکار برده تا با شیوه‌ای نو در مسیر زندگی‌نامه نویسی، رمانی جذاب و خواندنی بیافریند. 
کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» تالیف اکبر صحرایی در بخش زندگی‌نامه داستانی دفاع مقدس جایزه شهید غنی‌پور به عنوان کتاب برگزیده انتخاب شد. اکبر صحرایی نویسنده کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» در خصوص انتخاب این اثر در بخش زندگینامه داستانی عنوان کرد: این اثر در خصوص یک شهید خاص به نام مرتضی جاویدی است؛ تنها شهیدی که امام پیشانی او را بوسیده است. به نظرم دلیل مهم این انتخاب به روایت ساده و روان این اثر باز می‌گردد که در طول 600 صفحه این رمان به چشم می‌خورد و موجب می‌شود افراد بسیاری با آن ارتباط برقرار کنند. نکته دیگر به عملکرد شهید مربوط می‌شود که شاید اگر هر نویسنده دیگری هم به سراغ این شهید می‌رفت، می‌توانست اثر جالب و زیبایی را بنویسد.

مرتضی جاویدی یکی از فرمانده گردان‌های تیپ لشکر المهدی بود. این تیپ در مواقعی که حملات ایرانی‌ها در خط مقدم با مشکل مواجه می‌شد و کار گره می‌خورد یا احتیاج به کارگشایی بود مورد استفاده قرار می‌گرفت. در نوک پیکان این تیپ گردان فجر قرار داشت که فرمانده آن مرتضی جاویدی بود.


شاید بتوان این نقد را به کتب تاریخ شفاهی دفاع مقدس و زندگی‌نامه نویسی شهدا وارد دانست که با پیروی از یک شیوه تکراری، گاهی خواندنشان با خستگی و بی‌حوصلگی همراه می‌شود. ولی صحرایی توانسته با یک شیوه جدید اثری خواندنی در این مسیر خلق کند.

ما در رمان تپه جاویدی و راز اشلو، با 40 راوی روبرو هستیم که هریک‌از پنجره‌ای بخشی از روایت زندگی شهید جاویدی را بر عهده دارد. از اعضای خانواده شهید گرفته تا دوستان و هم‌رزمان او. حتی بخش‌هایی از رمان توسط شهید مرتضی آوینی روایت می‌شود. این تعدد روایات در قالبی مثل رمان، شاید بی‌نظیر و کم سابقه باشد و همین موضوع، باعث شده است که خواندن کتاب نشاط‌ آور و دل‌نشین باشد و کسانی که در خواندن کتاب حرفه‌ای هستند، احتمالاً این کتاب را بی‌وقفه تا انتها بخوانند.

نکته ای که در مورد این کتاب وجود دارد این است که راز اشلو، زندگی شهید مرتضی جاویدی از فرماندهان گردان‌های لشگر المهدی را روایت می‌کند که خلق‌کننده حماسه‌های بزرگی در جنگ بوده‌اند. گردانی که این شهید فرماندهی آن را بر عهده دارد یکی از گردان‌های تیپی است که کار گره‌گشایی در جنگ را بر عهده دارد و هر جایی که نیاز به کمک باشد و در خطوط مقدم گره افتاده باشد وارد عمل می‌شوند. گردان فجر در شرایطی قرار می‌گیرد که رزمندگان استان فارس و شیراز علاقه دارند بعد از اعزام در این گردان حضور داشته باشند، ولی حضور در گردان فجر با فیلترهایی روبروست که ابعاد عبادی و اخلاقی را در بر می‌گیرد. رزمندگان این گردان موظف هستند هر روز یک بار سوره واقعه را قرائت نمایند.

خواندن این کتاب از آنجایی جذاب می‌شود که خواننده متوجه می‌شود، شهید مرتضی جاویدی، تنها شهید و فرمانده ایست که حضرت امام خمینی (ره) پیشانی او را بوسیده است و همین ویژگی خواننده را کنجکاو می‌کند که چرا امام خمینی (ره) با این عمل ایشان را از دیگر شهدا متمایز نموده است.

نکته جالب دیگری که پیرامون کتاب راز اشلو وجود دارد، این است که کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» تألیف اکبر صحرایی در بخش زندگی‌نامه داستانی دفاع مقدس جایزه شهید غنی‌پور به‌عنوان کتاب برگزیده انتخاب شد. نویسنده این کتاب در بخشی از مصاحبه خود در مورد دلیل انتخاب کتابش می‌گوید: «این اثر در خصوص یک شهید خاص به نام مرتضی جاویدی است؛ تنها شهیدی که امام پیشانی او را بوسیده است. به نظرم دلیل مهم این انتخاب به روایت ساده و روان این اثر باز می‌گردد».

سعید عاکف،‌نویسنده کتاب خاک های نرم کوشک:«اگر کسی از من بپرسد : معنوی ترین و تاثیر گذار ترین کتابی که تاکنون درباره دفاع مقدس خوانده ای، چه کتابی است، میگویم: تپه جاویدی و راز اشلو.

جمله ای از شهید صیاد شیرازی موید این مطلب است ؛ او میگوید: در تمام دورانی که همراه رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس خدمت حضرت امام می رسیدیم، فقط یک بار دیدم که امام رزمنده ای را در آغوش گرفت و پیشانی اش را بوسید. و آن کسی نبود جز شهید مرتضی جاویدی ، یا همان اشلوی معروف».

کتاب «تپه جاویدی و راز اشلو» در قالب ۶۰۰ صفحه نوشته شده است. کتاب در مجموع دارای چهل راوی اول شخص است که افرادی چون «محسن رضایی، شهید صیاد شیرازی، همسر شهید مرتضی جاویدی و…» برخی از این روایت ها را برعهده گرفته اند.

کتاب از تظاهرات اولیه در روستای جلیان یعنی زادگاه شهید جاویدی در سال های ۱۳۵۷ آغاز و با شهادت او در عملیات کربلای پنج در سال ۱۳۶۵ به اتمام می رسد. این کتاب از سوی انتشارات «ملک اعظم» در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در شمارگان ۳ هزار نسخه با قیمت ۸ هزار تومان عرضه می شود.
«داستان زندگی مرتضی جاویدی در این اثر از سال ۵۷ آغاز می شود و تا سال ۶۵ ادامه می یابد و نام این روایت داستانی نیز از آنجا الهام گرفته شده که وی را عراقی ها به نام «اشلو» می شناختند.»
شهید جاویدی شخصیتی بود که در طول جنگ به «اشلو» ملقب بود و دامنه شهرت، رشادت ها و مبارزات او تا جایی بود که در رادیوهای عراق بارها و بارها درباره او صحبت شد و حتی به دروغ اعلام می کردند که اشلو به وسیله سربازان عراقی کشته شده است. «اشلو» مخفف جمله «ان شی لونک» است که معنی آن حال و روزت چطور است می شود. نکته جالب درباره زندگی نامه این شهید این است که هرکسی که می خواسته وارد گردان او شود، باید خون نامه می نوشته است.
شهید مرتضی جاویدی در عملیات والفجر دو، تپه ای را به نام «برد زرد» که سی کیلومتر در خاک عراق بود، فتح کرد. شهید مرتضی جاویدی و گردانش چیزی در حدود چهار روز و چهار شب در این تپه محاصره شدند اما بالاخره با رشادت های فراوان توانستند این تپه را فتح کنند. در این عملیات ۴۰۰ رزمنده شرکت می کنند و تنها ۱۸ نفر باقی می مانند که از این ۱۸ نفر نیز ۱۵ نفر جز راویان این داستان هستند.

«بخش اعظم داستان را همسر این شهید روایت می کند که حدود ۱۵۰ صفحه از کتاب را به خود اختصاص می دهد در واقع یک چهارم کار روایتی است که همسر وی از شهید دارد. عملیات کربلای ۴ و ۵ نیز در این داستان به تصویر کشیده می شود و عمده کار نیز روی ماجرای «تپه برد زرد» است.»

شایان ذکر است، در این کتاب بخشی از شجاعت ها و دلاورمردی های رزمندگان، ایثارگران و شهدای شهر زرقان نیز به تصویر کشیده است.نوع مطلب : حلقه عام، معرفی كتاب، 
برچسب ها : راز اشلو، تپه، جاویدی، شهید، كتاب،
لینک های مرتبط :
محمدصالح روزبه
یکشنبه 22 دی 1392
شنبه 14 مرداد 1396 07:27 ق.ظ
Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis.
It's always interesting to read content from other
authors and practice something from their websites.
پنجشنبه 29 تیر 1396 11:00 ب.ظ
Right here is the perfect website for anyone who wishes to find out about this topic.
You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally
will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that's been written about for decades.
Wonderful stuff, just wonderful!
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 10:28 ب.ظ
I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.

It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers
made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
شنبه 19 فروردین 1396 09:48 ب.ظ
This piece of writing will help the internet viewers for setting
up new blog or even a weblog from start to end.
جمعه 18 فروردین 1396 08:55 ب.ظ
Stunning quest there. What occurred after? Take care!
شنبه 10 خرداد 1393 10:00 ب.ظ
درود بر قلم نئیسنده اکبر صحرایی با کتاب تپه جاوید و راز اشلو
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
امکانات جانبی

PartTools.ir

تاریخ روز
پیج رنک گوگل مهدویت امام زمان (عج)
آقایـــے ڪــه یـــادش نبــــودم در قُنـــوت سحــرش یـــادم ڪــرد …
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای صالحین مسجدالزهرا (سلام الله علیها) باباكوهی محفوظ است